A Clockwork Orange

Kubrick’in şüphesiz ki en önemli filmlerinden biri olarak görülen Otomatik Portakal içerisinde; suç, ceza, şiddet ve cinsellik gibi kavramların en güzel uyumunu izlenebilmektedir. Film suçlu sayılanın devletle imtihanı, onun elinde ıslah edilişini izleriz. Modern toplumun ironisi temellerine oturur.          

  Ana kahramanımız Alex insana makine gözüyle bakan düzene, kurallara, otoriteye karşı kendini ortaya çıkarmak amacıyla şiddete başvurur. Yani şiddetin altında ‘ var olma problemi ‘ yatar. Modern toplumun insanı bi hiçe indirgediği ortamda, Alex’in şiddet eylemleri bir eğlence, haz olarak yorumlamak yanlış olacaktır. Alex ve çete arkadaşlarının Rusça kökenli Nadsad dilinde konuşmaları bile düzen karşıtı eylemlerinin dışa vurumudur. 

Stanley Kubrick films to be screened at refurbished Clockwork ...
Stanley Kubrick films to be screened at refurbished Clockwork

Filmin isminde ise organik bir varlığın mekanizmaya dönüştürülmesine gönderme yapılmaktadır. Ve her insanın içinde temel iç güdü olarak var olan şiddetin bu filmde devlet eliyle meşru sayıldığını görmekteyiz. Alex’e gelince durum değişmektedir. Mahkum iyileştirme altında devletin istediği tek tip, ideal insana dönüştürüldüğünü ve seçimlerinin özgürlük olup, onun kaybedildiğini izlenmiştir.        

Şiddete bağlı olarak filmde Nazilere sık sık gönderme yapılır. Filmin başında Alex ve çetesinin başka çete üyleri ile dövüştükleri ile dövüştükleri sahnede, diğer çete üyelerinin üzerinde Nazi üniformaları vardır. Tedavisinde gösterildiği görüntülerde de izletilir.

Sonuç olarak Otomatik Portakal, modern toplum yapısına suç ve cezanın birlikte işlenmesinden efendi-köle diyalektiği, otoritenin Alex’i ıslah etme adıyla uyguladığı cezalandırma yönteminin onu ne derece özgürleştirdiğinin(!) bireyin özgürlüğünün tek tipleştirme, kolektifleştirme mümkün olup olmadığı tartışılır.          

Ayrıca müzikal olarak zengin değere sahip olan Otomatik Portakal kişinin iç güdülerinin uyarılmasında müziğin etkili olduğunu kanıtlamıştır.

A Clockwork Orange Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir